XMR Coin Nedir? (Monero)

XMR Coin Nedir? (Monero)

XMR Coin, kripto para dünyasının önemli dijital para birimlerinden biridir. XMR Coin, Monero (XMR) olarak da bilinir. 2014 yılında başlatılan Monero, gizlilik ve anonimlik odaklı bir kripto para projesidir. İlk olarak Bytecoin’in fork’lanmasıyla ortaya çıkan Monero, kısa sürede kendi başına bir değer kazanmış ve popülerlik kazanmıştır. Monero’nun amacı, kullanıcıların gönderimlerini ve alımlarını tümüyle gizli bir şekilde gerçekleştirmelerine olanak tanımaktır.

XMR Coin Nedir? (Monero)

Monero Coin şuan $134.70 seviyesinde seyrediyor. Son bir günde Monero coinin değişimi 0.11% seviyesindeyken son bir saatte 0.26% değişim göstermiştir. Şu anda piyasada 18,437,680 tane Monero coin dolaşmaktadır. Toplam değeri $2,483,644,262.93 olan Monero coinin Bitcoin cinsi fiyatı ise şuan 0.0020409091 ₿ seviyesindedir. Yani şuan 100 dolar ile 0.74239050 tane Monero coin alabilirsiniz. Gelin hep birlikte Monero Coin Nedir, Monero Coin Kimin Monero Coin Ne işe Yarar, Monero Ne Projesi ve Monero Coin Hangi Ülkenin sorularına cevap arayalım.

XMR Coin Kimin XMR Coin Hangi Ülkenin?

XMR Coin herhangi bir ülkenin resmi kripto parası değildir. Monero’nun geliştirici ekibi de tamamen anonimdir. XMR Coin, herhangi bir merkezi otoriteye bağlı olmadığı için herkesin kullanımına açıktır ve kullanıcıların kimlikleri hakkında hiçbir bilgi tutulmamaktadır. Bu nedenle Monero, kullanıcılar için daha fazla gizlilik ve anonimlik sağlamak amacıyla tercih edilen bir kripto para birimidir.

XMR Coin Ne İşe Yarar?

XMR Coin’in temel amacı, kullanıcılarına gizlilik ve anonimlik sunmaktır. Monero, kullanıcıları arasında gerçekleştirilen işlemlerin tamamen gizli kalmasını sağlar. Bitcoin gibi diğer kripto para birimlerinde, işlem kayıtları ve hesap bakiyeleri herkesin erişebileceği bir blok zincirinde açıkça görülebilir. Ancak Monero’da işlemler gizli bir şekilde gerçekleştirilir ve kullanıcıların hesap bakiyeleri gözlemlenemez. Bu sayede kullanıcıların finansal gizliliklerini korumaları sağlanır.

XMR Coin Ne Projesi?

Monero’nun en önemli teknolojik özelliklerinden biri, gizliliğin sağlandığı “halka imza” (Ring Signature) protokolüdür. Bu protokol sayesinde, işlem yapılan adresler gerçek alıcı veya gönderici ziyaretçinin herkese açık olarak tespit edilemez. Bunun yanı sıra Monero, işlem başına ortalama blok boyutunu ve işlem süresini azaltan “Bulletproofs” adı verilen bir teknoloji kullanır.

Ayrıca Monero, “Proof-of-Work” (PoW) algoritması kullanarak blok zincirini güvence altına alır. Monero’nun blok zincirini oluşturan madencilere “hash” denilen matematiksel problemleri çözerek yeni XMR Coin’ler oluşturma ve işlemleri doğrulama yetkisi verilir. Bu sayede blok zinciri ve işlemlerin güvenliği sağlanmış olur.


Monero’nun gizlilik odaklı yapısı ve güvenli altyapısı, kripto para dünyasında dikkat çeken bir proje olmasını sağlar. Özellikle finansal gizlilik ve anonimlik önem veren kullanıcılar tarafından tercih edilen XMR Coin, gün geçtikçe popülerlik kazanmaktadır.

XMR Coin Arzı Ne Kadar?

Monero Coin’in toplam arzı 18,437,680 tanedir. Yani an itibariyle 18,437,680 tane Monero Coin vardır ve toplam değeri $2,483,644,262.93 dolardır.

XMR Fiyatı Ne Olacak?

Uzun vadede Monero coin için takip edeceğimzi fiyat $276.135 olacaktır. Bu yıl içerisinde ise $168.375 $202.05 seviyelerinde gidip gelmesini beklemekteyiz.

XMR Coin Piyasa Değeri Ne Kadar?

Piyasada dolaşmakta olan 18,437,680 adet Monero coin bulunmaktadır. Monero Coinlerinin toplam piyasa değeri $2,483,644,262.93 ‘dır.

Daha Fazlası İçin:ERG Coin Nedir ? (Ergo)

Coin Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin :