TRB Coin Nedir? (Tellor)

TRB Coin Nedir? (Tellor)

Tellor ve TRB Coin Nedir, ne işe yarar ve neden değerlidir gelin hep beraber inceleyelim. Ethereum ağında Tellor, verilerin DeFi’de kullanılmak üzere zincir üzerinde güvenli bir şekilde depolanmasını sağlayan ve zincir dışı değerli verilere (internet API’leri gibi) güvenilir erişim sunan merkezi olmayan bir oracle yani block chain ağıyla dış dünyanın bağlantısını kuran sistem denebilir.

Veri sağlayıcıları veya madencileri teşvik etmek için bir ödül sistemi kullanan Tellor, merkezi olmayan uygulamaların (dApp’ler) zincir dışı verilere erişmesi için temel sağlar.

TRB Coin şuan $71.50 seviyesinde seyrediyor. Son bir günde TRB coinin değişimi 1.29% seviyesindeyken son bir saatte -1.27% değişim göstermiştir. Şu anda piyasada 2,622,313 tane TRB coin dolaşmaktadır. Toplam değeri $187,497,192.35 olan TRB coinin Bitcoin cinsi fiyatı ise şuan 0.0011171875 ₿ seviyesindedir. Yani şuan 100 dolar ile 1.39860140 tane TRB coin alabilirsiniz. Gelin hep birlikte TRB Coin Nedir, TRB Coin Kimin TRB Coin Ne işe Yarar, TRB Ne Projesi ve TRB Coin Hangi Ülkenin sorularına cevap arayalım.

TRB Coin Nedir?

TRB Coin Nedir? (Tellor)

Tellor ekibi, Ethereum tabanlı bir türev protokolü olan Daxia’da kuruldu. Bu akıllı sözleşmeleri uygulamak için Daxia, bir ticaret çiftinin uzun veya kısa taraflarını temsil eden coinler geliştirdi. TRB Coin Nedir sorusuna en kısa cevaptır. Ama biz arıntıları vermeye devam edeceğiz.

Ethereum’un akıllı sözleşmeleri tamamen bağımsız olduğundan ve zincir dışı verilere erişim kısıtlandığından, Ethereum ağının dışındaki verilere erişim elde etmek, verileri zincire koymak için güvenilir bir üçüncü tarafa güvenmeyi gerektirecektir.

Tellor gibi merkezi olmayan bir oracle kullanmadan, bir işlevi değerlendirmek veya yürütmek için zincir dışı verileri kullanan akıllı bir sözleşme, güvenliğinin veya ademi merkeziyetçiliğin tehlikeye girmesi riskini taşır. Bunun nedeni, merkezi bir partiye güvenmenin tek bir başarısızlık noktası olmasıdır. Akıllı sözleşmelerin kullanıcılara gerçekten fayda sağlaması için zincir dışı veriler gereklidir.

Tarafların veri talep edebileceği ve veri muhabirlerinin bu değeri tüm Ethereum akıllı sözleşmeleriyle erişilebilen zincir üstü bir veri bankasına eklemek için rekabet edebilecekleri bir sistem kurarak Tellor bu soruna bir çözüm buluyor. TRB Coin Nedir ve neye çözüm buluyor hemen hemen anlamış olduk.

Tellor Tributes Coin (TRB), ağ kullanıcılarını ödüllendirmek için kullanılır. Muhabirler (veri sağlayıcılar), Oracle’a doğru verileri vermek için rekabet eder ve çabalarının karşılığını TRB ile alırlar. Ne bir ön mayın ne de bir ICO vardı ve tüm coinler ağı aktif olarak kullanan madenciler tarafından üretiliyor. TRB’nin tüm miktarı, belirlenmiş bir TRB arzı olmadığından, başarılı sorgular için veri sağlayıcılara verilen temel ödüle göre artar.

En son yükseltme olan TellorX, ekip tarafından henüz denetlendi ve yayınlandı. Daha hızlı ve daha verimli işleme için Proof-of-Work’ten Proof-of-Stake’e geçerek, veri istek türlerini daha sağlam hale getirmek için bayt ekleyerek ve çoklu zincir için esnek kod kullanarak Tellor’un ölçeklenebilirlik sınırlamalarıyla ilgili bazı temel sorunları ele alır. uygulamalar.

DeFi şu anda büyük ölçüde merkezileştirilmiş oracle mimarilerini kullanıyor. DeFi, topluluk oracle’ların değeri ve fonların güvenliğiyle ilişkileri hakkında daha fazla bilgi sahibi oldukça Tellor gibi gerçekten merkezi olmayan ve güvenli oracle çözümlerine doğru ilerlemeye başlayacak. TRB Coin Nedir makalemize teknolojisini inceleyerek devam ediyoruz.

TRB Coin Teknolojisi

TRB Coin Nedir, teknolojisi nasıl çalışır bakalım. Sistem, veri talep edenlerin, tipik olarak dApp’lerin talep ettiği istenen veriler için resmi sayıları üretmek için rekabet eden, bir paylı veri muhabirleri veya “madenciler” ağını kullanır. Katılmak için, muhabirler 100 Tributes bahse girmelidir (son zamanlarda Tellor’un en son sürümü olan TellorX nedeniyle düşürülmüştür).

Eskiden madenciler olarak bilinen muhabirler, zincir üstü bir veri bankası olan Tellor Oracle’a veri noktaları eklemek için rekabet eder. TRB parası, muhabirlere verileri karşılığında verilen teşvikleri finanse etmek için yaratılmıştır. Taraflar, kendi adlarına bir Oracle veri talebi göndermesi için TRB’ye ödeme yapar.

Veri muhabirleri, seçtikleri numaraları göndermeyi seçebilir, ancak veri talep edenler, daha hızlı veri güncellemelerini teşvik etmek için veri muhabirlerine ipucu verebilir.

Veri kaynağına yönelik zincir dışı anlaşmalar gereksinimini ortadan kaldıran bu devrilme mekanizması, Oracle’ın gerektiği kadar hızlı yanıt vermesini sağlar. Her 5-10 dakikada bir Oracle, her talebe verilen ödüle göre en iyi finanse edilen sorguyu seçer ve veri muhabirlerinin çözmesi gereken bir sorun oluşturur. Her sorgu belirli bilgileri toplar ve zincir üzerinde erişilebilir hale getirir. Beş değer alındıktan sonra resmi değer seçilir ve zincire kaydedilir.

Tellor’un sahiplerinin, bildirilen bilgilerin doğruluğuna itiraz etmek için önümüzdeki iki günü var. Ekip, rapor vermelerine izin verilmeden önce bir TRB depozitosu yatırmalarını isteyerek ve sağlanan değerlere başarılı bir şekilde itiraz edilirse yatırımlarını kaybetme riskini alarak, ekip ek bir koruma derecesi getirdi.

Sağlanan verilerin meşruluğu, herhangi bir TRB sahibi tarafından TRB coinlerinde bir fiyat için de tartışılabilir. İtiraz varsa, itiraz edilen veriler, tüm TRB sahiplerinin gerçek olup olmadığına karar verdiği 7 günlük bir oylama aşamasına girer. Herhangi bir parti daha yüksek bir anlaşmazlık maliyeti ödeyerek oylamanın sonucuna itiraz ederse, oy kullanma süresi sorun kalmayana kadar iki katına çıkar. Değer doğru değilse, muhabirler hisselerini kaybeder. TRB Coin Nedir kısmında bu ayrıntılar da önemlidir.

TRB Coin Kimin? TRB Coin Hangi Ülkenin?

 • Brenda Loya – Amerika Birleşik Devletleri
  • Tellor’un CEO’su ve Kurucu Ortağı. Brenda, Daxia’da (Ethereum’da merkezi olmayan türevler) Başkan Yardımcısı ve baş geliştirici olarak çalıştı. Aynı zamanda ABD hükümeti Çalışma Bakanlığı’nda BLS için eski bir ekonomist ve istatistikçidir.
  • CEO Loya, ABD’de ekonomi diploması aldı. Daha sonra ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu’nda ekonomist olarak çalıştı ve ardından ABD Çalışma Bakanlığı’nın İstihdam ve Eğitim İdaresi’nde denetleyici bir istatistikçi oldu. Daha sonra akıllı sözleşme teknolojisi şirketi Daxia’nın yaratılmasına yardım etti.
 • Nicholas Fett – Amerika Birleşik Devletleri
  • Daxia CEO’su ve Kurucusu – Ethereum’da merkezi olmayan türevler, US CFTC’de eski Araştırma Ekonomisti ve US BLS’de eski ekonomist
  • Tellor’un baş teknoloji sorumlusu Fett, Çalışma İstatistikleri Bürosu’nda ekonomist olarak çalışmaya başlamadan önce, ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nden uygulamalı ekonomi alanında yüksek lisans derecesi aldı. Tellor’un inşasına yardım etmeden önce Fett, Daxia’da da yer aldı.
 • Michael Zemrose – Amerika Birleşik Devletleri
  • Tellor’un kurucu ortağı. Daxia’nın eski Strateji Başkanı ve eski küçük işletme danışmanı.
  • LinkedIn profiline göre, Zemrose, 2006 ve 2016 yılları arasında Zemrose filmleri için film üretmeden ve yönetmeden önce Maryland’de film okudu. Real Elevation’da küçük şirket sahiplerine danışmanlık yapmanın yanı sıra Daxia için CSO olarak görev yaptı.

Tellor çekirdek ekibi, getirmeyi vaat ettiği değişimin bir parçası olmak istedikleri için kripto para birimine dahil oldu. Amaçları, özellikle tokenize türevler olmak üzere DeFi ürünleri üretmekti. Gerçekten ademi merkeziyetçi bir oracle olmadığını çabucak keşfettiler. TRB Coin Nedir ve takımın yapısı nedir gelin bi de ayrıntılı bakalım.

Finansal sözleşmelerde, önemli miktarda para, az sayıda son derece değerli veri noktalarına bağlıdır. Mevcut oracle’lar ya tamamen merkezileştirilmiş hizmetlerdir ya da güvene dayalı güvenlik varsayımlarına dayanan görünüşte merkezi olmayan hizmetlerdir. Stratejilerini değiştirdiler ve şu anda TRB olarak bilinen bir para birimini kullanarak kripto-ekonomik teşviklerle güvence altına alınan kendi açık ve izinsiz oracle protokollerini geliştirmeye başladılar. Bu, uygulanabilir bir merkezi olmayan seçenek bulamadıkları için yapıldı.

TRB Coin Nedir? (Tellor)
TRB Coin Nedir

Bir Oracle’nin potansiyel rollerinden biri, zincir dışı hesaplamalar, zincir dışı veri sorguları, blok zincirler arasında mesajların iletilmesi ve daha fazlası için bir gerçek kaynağı olarak hizmet ederek belirsiz soruları yanıtlamak olabilir. Tellor bu amaç düşünülerek yaratıldı.
Ve böylece Tellor yola çıktı.

Lansmanından bu yana çalışmaları, herkesin üzerine inşa edebileceği ve tek bir varlığın yetkisi altında olmayan esnek bir protokol geliştirmeye odaklandı. Her şeyin nasıl çalıştığı konusunda sürekli olarak açık ve dürüst olmaya çalışırlar ve kırılması inanılmaz derecede pahalıdır.

Potansiyeli tanımlamaya ve akıllı sözleşmelerin merkezi olmayan finans sektörü ve ötesi için yapabileceklerinin sınırlarını zorlamaya devam etmek istiyorlar. TRB Coin Nedir bölümünü bitirip ne işe yaradığını inceliyoruz.

TRB Coin Ne işe Yarar?

TRB Coin Nedir sorusu kadar ne işe yarar kısmı de önem arzediyor. Zincir dışı yönetişim hakkındaki tartışmalar şimdi Teller anlaşmazlığında gerçekleşiyor. Herhangi bir TRB sahibinin bir yönetişim önerisi başlatabileceği bir mekanizma vardır. Bu noktaya kadar, tüm yönetişim önerileri, onlarla yakın bir şekilde çalışan çekirdek ekip veya topluluk geliştiricileri tarafından başlatılmıştır.

Çekirdek Tellor ekibi, Tellor’un bir DAO yapısına geçiş konusundaki uzun vadeli hedeflerinin bir parçası olarak artık var olmayacak. Katkılarından dolayı ödül almaya devam etmek isteyen Geleceğin Tellor çalışanları, sonraki para basma etkinlikleri için başvurmalıdır.

Ekim 2020’de, Tellor İyileştirme Önerileri (TIP) yayınlandı ve coin topluluğunun Tellor Oracle’ın yönetiminde oy kullanmasına ve değişiklikler önermesine izin verdi.

TIPler, topluluğa önerilen yükseltmeleri, çatal isteklerini ve önceden belirlenmiş veri isteklerini oylama ve tartışma fırsatı verir. Genel olarak, havuzun GitHub problemlerinde bir çekme talebi yapmadan önce, TIP’ler için öneriler ilk önce Discord kanalında tartışılır.

Zincir dışı TIP’ler, TIP’leri gerçekleştirme prosedürü de dahil olmak üzere herhangi bir Tellor prosedüründe geniş değişiklikler gerektirebilir.

Teknik inceleme, Tellor’un nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak açıklıyor ve “kahinin kapsamını rastgele fiyatlandırma verilerinin çok ötesine taşıyor. Her türlü soruşturma Tellor Oracle protokolü kullanılarak zincir üzerinde yanıtlanabilir.

Tellor, esasen, sorguların zincir üzerinde belirli bir “haberciler” grubu tarafından yanıtlandığı bir kehanet sistemidir. Taraflar, muhabirleri ödüllendirmenin bir yolu olarak Tellor’un yerel belirteci Tributes (TRB) kullanarak belirli bir konuyu veya güncellenmesini istedikleri “sorguyu” “tüyo verebilir”. Muhabirler daha sonra, verileri elde etmenin yararının, değeri zincire koyma masrafını haklı çıkarmasına karar verebilir.

Tellor jetonlarının sahipleri TRB’yi değiştirebilir. Belgelere göre, madencilik ağı tarafından sağlanan değerlere itiraz ederek yanlış verileri geçersiz kılma sürecine de başlayabilirler. TRB Coin Nedir sorusunu yanıtladığımız makalenin sonuna doğru geliyoruz.


TRB Ne Projesi?

TRB Coin Nedir ve ne projesi %90 anladık ama gelin bi de son noktayı koyalım. Tellor belirteci, Tellor’un yerel belirtecinin (TRB) adıdır. Veri talep edenler (DeFi’deki dApp’ler), veri talepleri için ödeme yapmak, veri sağlayıcıları veri taleplerini tamamladıkları için ödüllendirmek ve anlaşmazlıkları başlatmak ve bunlara katılmak için TRB belirteçlerini kullanır.

Veri talep edenler, madenciler (artık veri üreticileri olarak yeniden adlandırılıyor), itiraz edenler ve seçmenler Tellor’daki dört ana ağ kullanıcısı kategorisidir.

TRB ödülleri, hem enflasyonist ödülleri hem de eşler arası ödemeleri kullanarak muhabirlerden veri gönderimini teşvik eder. Veri muhabirleri, blok zincirine veri göndermenin bir ödülü olarak TRB coinlerini alır.

Taraflar, TRB kullanılarak güncellenmesini istedikleri belirli bir soruya veya “sorguya” “bahşiş” verebilir ve muhabirler, bilgiyi elde etmenin faydasının, değeri zincire koyma masrafına değip değmeyeceğine karar verebilir.

TRB genellikle verilerin doğruluğuna ilişkin anlaşmazlıkları çözmek için kullanılır. Verilerin meşruluğu hem destekçiler hem de karşı çıkanlar tarafından oylanacak. TRB Coin Nedir ve geleceği nasıl olacak merak ediyorsanız TRB ile ilgili diğer makalelerimize de göz atabilirsiniz.

Raporlama sürecinde yer almak için, muhabirin Tellor ağına 100 TRB göndermesi gerekir. Muhabirler, başarılı bir şekilde itiraz edilen bilgileri sunarlarsa, bu yatırımı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya kalırlar. TRB mevduatı, muhabirlerin veri vermekle meşgul olmaları için bir tahvil veya hisse şartı olarak hizmet eder ve Tellor’un güvenliğini sağlar.

TRB Coin Nedir ile ilgili detaylı ve güvenilir bilgileri size ulaştırmaya çalıştığımız bu makalemizin de sonuna geldik. Umarım aklınızdaki TRB coin nedir sorusunu giderebilmişizdir. Yukarıda bahsettiklerimiz TRB coin ile ilgili herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yaparken kaybettiğinizde sizi çok üzmeyecek rakamlar üzerinden bolca araştırma yapıp yatırım yapmanızı tavsiye ederiz. Binance ve BinanceTR gibi güvenilir borsalar üzerinden yatırım yaparsanız paranız güvende olacaktır. TRB Coin Nedir yazımız burada son buluyor.

Coin Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin :