Matic Coin Nedir? (Polygon)

Matic Coin Nedir? (Polygon)

Başlangıçta Matic Network olarak bilinen Polygon çok popüler bir coinidir. Peki tam olarak Matic Coin Nedir? Matic adlı bir ölçeklendirme çözümü, hızı artırmak, maliyeti düşürmek ve blok zincir ağlarındaki işlemleri basitleştirmek için çeşitli araçlar sunmayı amaçlıyor. Gelin hep birlikte göz atalım Matic Coin Nedir, Matic Coin Kimin Matic Coin Ne işe Yarar, Matic Ne Projesi ve Matic Coin Hangi Ülkenin.

Matic Coin Kimin? Matic Coin Hangi Ülkenin?

Matic Network, Hindistan’da geliştirilen 2017 buluşu Polygon’un orijinal adıydı. Bunun arkasında deneyimli Ethereum geliştiricileri Jaynti Kanani, Sandeep Nailwal, Anurag Arjun ve Mihailo Bjelic vardı.

2020’de başlatılan Matic Network, MakerDAO ve Decentraland dahil olmak üzere merkezi olmayan finans (DeFi) sektörünün en büyük isimlerinden bazılarını bir araya getirdi. Şubat 2021’de The Matic Network, adını Polygon olarak değiştirdi.

Polygon ekibi, Nisan 2019’daki ilk teklifinde 20 günlük hızlı bir dönemde ETH’de 5,6 milyon dolara eşdeğer 1,9 milyar MATIC coni sattı. Matic Coin Nedir ne işe yarar ve nerelerde kullanılır merak ediyorsanız yazımıza devam edelim.

Matic Coin Ne işe Yarar?

Çok sayıda yan zincirin kullanılmasıyla Polygon, ana platformun tıkanmasını verimli ve etkili bir şekilde açarak Ethereum’u ölçeklendirmeyi amaçlayan çok seviyeli bir platformdur.

Eğer aşina değilseniz, yan zincirler, Ethereum’un sunduğu Merkezi Olmayan Finans (DeFi) protokollerinin çoğunu başarıyla idare eden ana Ethereum blok zincirine bağlı farklı blok zincirleridir.

Sonuç olarak, Polkadot, Cosmos ve Avalanche, Polygon ile rekabet eden bazı ağ örnekleridir. Polygon yazılım geliştirme kiti (SDK), ağın omurgasıdır ve Ethereum ile uyumlu merkezi olmayan uygulamalar için yan zincirler oluşturmak ve bunları ana blok zincirine bağlamak için kullanılır.

Yan zincirler oluşturmak için aşağıdaki yapı ölçeklenebilirlik stratejilerinden biri kullanılabilir. İşlem blokları, Ethereum blok zincirindeki Plazma Zincirleri kullanılarak tek bir gönderide birleştirilir. Toplamalar, birkaç transferin tek bir işlemde birleştirilmesini sağlar. İyimser toplamalar – Plazma Zincirleri ile karşılaştırılabilir ancak aynı zamanda Ethereum akıllı sözleşmelerini ölçeklendirebilen bir teknoloji

Ağ kullanıcıları, işlemleri doğrulamak ve ağ yükseltmeleri için oy kullanmak için MATIC coinlerini Polygon’un bir Proof of Stake (PoS) yan zinciri olan ana zincirinde paylaştırır.

Matic Coin Nedir?

Sanal dünyalara katılabileceğiniz, oyun oynayabileceğiniz, sanat eseri satın alabileceğiniz ve çeşitli finansal faaliyetlere katılabileceğiniz uygulamalar da dahil olmak üzere çeşitli merkezi olmayan uygulamalara ev sahipliği yapan bir platform olan Ethereum, Polygon konseptinin merkezinde yer almaktadır. Bununla birlikte, yüksek iletim maliyeti ve blok zincirindeki bu kadar çok aktivitenin neden olduğu engellenen bant genişliği nedeniyle, Ethereum artık neredeyse işe yaramaz.

Polygon, geliştiricileri ilgi çekici ürünleri daha hızlı piyasaya sürmeye teşvik etmeyi ve aynı zamanda Ethereum’un boyut, güvenlik, verimlilik ve fayda açısından büyümesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Yeniden markalamadan sonra, Polygon, ağın temeli olarak hizmet eden MATIC kripto para birimini kullanmaya devam etti. MATIC, ağ katılımcıları arasında ödemeler ve ödemeler için değişim aracı olarak kullanılır.


Matic Ne Projesi?

Polygon Network’ün Ethereum’u ölçekleme yeteneği, destekçileri çeken şey olabilir ve geliştiriciler, blok zincirinde daha kullanıcı dostu merkezi olmayan uygulamalar (dapps) oluşturmak için Polygon’un teknolojisini kullanabilir.

Merkezi olmayan bir ticaret platformu olan Sushi, bir tahmin piyasası platformu olan Augur ve şirketlerin ve bireylerin veri ve veri tabanlı hizmetlerde ticaret yapmalarını ve bunlardan para kazanmalarını sağlayan bir platform olan Ocean Protocol, Polygon üzerinde geliştirilen birkaç dapp örneğidir. Matic Coin Nedir ve ne projesi hemen hemen bahsetmiş olduk.

Yatırımcılar, Katman-2 düzeltmelerinin Ethereum Ağı’na yardımcı olacağını düşünüyorsa, MATIC’i satın alıp portföylerine dahil etmeyi deneyebilirler.

Matic coin ile ilgili detaylı ve güvenilir bilgileri size ulaştırmaya çalıştığımız bu makalemizin de sonuna geldik. Umarım aklınızdaki Matic coin nedir sorusunu giderebilmişizdir. Yukarıda bahsettiklerimiz Matic coin ile ilgili herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yaparken kaybettiğinizde sizi çok üzmeyecek rakamlar üzerinden bolca araştırma yapıp yatırım yapmanızı tavsiye ederiz. Binance ve BinanceTR gibi güvenilir borsalar üzerinden yatırım yaparsanız paranız güvende olacaktır.

Coin Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin :