ETC Coin Nedir? (Ethereum Classic)

ETC Coin Nedir? (Ethereum Classic)

Ethereum Classic’in yerel parası olan ETC, Ethereum blok zincirinin ilk yinelemesidir. ETC Coin Nedir sorusunu sormanız çok normal çünkü ETH ile olan farkını veya neden klasik dendiğini anlayamamış olabilirsiniz. Biz bu yazımızda ETC Coin Nedir sorusunu akıllardan silmeyi amaçlıyoruz. Temmuz 2016’da ağın hard fork’undan ortaya çıkan blok zincirine Ethereum (ETH) denir. Bir hard fork’tan önce, ETH ve ETC aynı blok zinciri kaydını paylaşır. ETC classic ve ETH birçok ortak özelliği paylaşıyor çünkü ikisi de aynı projenin ürünleri.

ETH ve ETC arasındaki farkları ve kripto para portföyünüzün bir parçası olarak anlamlı olup olmadıklarını anlamak için öncelikle akıllı sözleşmelerin nasıl işlediğine dair sağlam bir anlayışa sahip olmak çok önemlidir. ETC Coin Nedir sorusuna rakamlarla bir bakış atalım.

ETC Coin şuan $26.34 seviyesinde seyrediyor. Son bir günde ETC coinin değişimi 0.39% seviyesindeyken son bir saatte -0.24% değişim göstermiştir. Şu anda piyasada 146,588,453 tane ETC coin dolaşmaktadır. Toplam değeri $3,860,426,935.21 olan ETC coinin Bitcoin cinsi fiyatı ise şuan 0.0004180952 ₿ seviyesindedir. Yani şuan 100 dolar ile 3.79650721 tane ETC coin alabilirsiniz. Gelin hep birlikte ETC Coin Nedir, ETC Coin Kimin ETC Coin Ne işe Yarar, ETC Ne Projesi ve ETC Coin Hangi Ülkenin sorularına cevap arayalım.

ETC Coin Nedir?

Ethereum Classic (ETC), kripto para birimleri tarihinde benzeri görülmemiş bir giriş olarak bilinir hale geldi ve blok zincirlerinin oluşturulması, değiştirilmesi ve ilerletilmesiyle ilgili kavramlara meydan okudu.

Bunun nedeni, Ethereum Classic’in 2016’daki çıkışından önce geliştiricilerin, mevcut bir kripto para birimi yazılımını (genellikle Bitcoin) klonlayarak ve değiştirerek veya sıfırdan yeni bir yazılım oluşturarak sık sık yeni kripto para birimleri yayınlamasıdır. Her ikisi de Ethereum Classic için doğruydu.

Bunun yerine, bir grup Ethereum (ETH) blok zinciri kullanıcısı, proje geliştiricileri tarafından önerilen yeni koda güncelleme yapmamaya karar verdi ve bu da Ethereum Classic’in oluşturulmasına yol açtı.

Söz konusu kod, Ethereum’un işlem geçmişini değiştirme ve iyi bilinen bir uygulamanın (DAO) ele geçirilmesinden sonra para kaybeden kişilere etheri geri yükleme potansiyeline sahipti.

Çoğu Ethereum kullanıcısı yazılımlarını günceller (bu yeni blok zincirinin Ethereum adını korumasına yardımcı olan bir gelişme).

Yine de, müşterilerin küçük bir yüzdesi, hırsızlık kaydına rağmen Ethereum yazılımının önceki sürümünü çalışır durumda tuttu. Kullanıcılar temel olarak bu kodu çalışır durumda tutarak yeni bir kripto para birimi oluşturdular.

Ethereum yazılımının bu sürümü artık Ethereum Classic olarak yaşıyor. ETC Coin Nedir ve ne işe yarar makalemiz anlatmaya devam ediyor.

ETC Coin Ne işe Yarar?

ETC Coin Nedir? (Ethereum Classic)

Ethereum Classic destekçileri, kripto para biriminin, klasik etherin, belirlenmiş para politikası (bitcoin gibi) nedeniyle bir değer deposu olarak hareket edebileceğini düşünüyor. ETC coinlerin zamanla daha kıt hale geleceğini tahmin eden yatırımcılar bunu ilgi çekici bulabilir.

Ethereum gibi, ağın kendisi de merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak ve yönetmek için kullanılabilir. Şu anda yalnızca birkaç dapp mevcut, ancak bu sayı artabilir.

Ethereum Classic’in Ethereum ile ne kadar uyumlu olduğu göz önüne alındığında, toplulukta iki blok zinciri arasında bir tür simbiyotik ortaklık öngören tanınmış sesler var. ETC Coin Nedir öğrenmek için aşağıdaki başlıkları bir inceleyelim.

Ethereum Classic Neden Çatallandı?

En basit açıklama, Ethereum kullanıcıları arasındaki ideolojik bir anlaşmazlığın Ethereum Classic’in çatallanmasına yol açmasıdır.

Blok zincirlerinin “değişmezliği” veya herhangi bir kullanıcının blok zincirinin geçmişine bağlı işlemleri değiştirmesinin imkansızlığı, temel özelliklerinden biridir.

The DAO’nun ardından Ethereum geliştiricileri tarafından önerilen kod, Ethereum Classic kullanıcıları tarafından temel bir yazılım vaadini ihlal ediyor olarak görüldü. Kod, proje geliştiricileri tarafından beta yazılımı için tek seferlik bir yama olarak görülüyordu.

Ethereum Classic Nasıl Çatallandı?

Ethereum geliştiricileri, zor bir kararla karşı karşıya kaldıkları için DAO hackinin ardından projenin nasıl ilerlemesi gerektiğine dair kullanıcı girdisi istedi.

Bu, Ethereum geliştiricilerinin sonunda para kaybını geri almak için bir yama içeren farklı bir yazılım parçası oluşturacağı anlamına geliyordu. Kullanıcılar düzeltmeyi reddedebileceğinden, Ethereum’un yaratıcıları, kodu herkese açık hale getirerek, halktan etkili bir şekilde bir seçim yapmasını istediklerini düşündüler.

Eski yazılımı kullanmaya devam etmeyi seçen herkes, farklı bir blok zincirinde işlem yapmak zorunda kalacaktı çünkü kod, Ethereum’daki işlemlerin geçmişini doğrudan etkiledi.

Böyle bir bölünmenin birkaç gün önleneceği ortaya çıktı. Önceki Ethereum kodu daha sonra yeni bir grup mühendis tarafından korundu ve madencilere işlem güçlerini blok zincirini korumak ve yeni basılan coini toplamak için kullanma konusunda ilham verdi.

ETH Classic DAO neydi?

ETC Coin Nedir sorusunda DAO çok önemli. DAO, yeni Ethereum projeleri için bir finansman aracı olarak hareket etmek üzere oluşturulmuş merkezi olmayan bir uygulamaydı.

DAO, geleneksel bağış toplama yöntemlerinin aksine, tamamen bilgisayar kodundan yapılmıştır. Liderleri yoktu ve kurumsal kontroller yerine açık oy kullandı. The DAO’ya eter yatırımı yapan kişiler için hangi projelerin destekleneceği ve belirli projelere verilecek ETH bağışının oylanması mümkündü.

Biri DAO’ya yatırım yapmakla ilgilendiğinde, DAO’nun coini (DAO) için ETH ticareti yapabilir. Merkezi olmayan finansman programlarını yerleşik endüstri rakiplerinden ayıran bir özellik, yatırımlarını herhangi bir zamanda geri çağırma yeteneğiydi.

ETH Classic DAO saldırısı

DAO, Haziran 2016’da, şimdiye kadar biriktirdiği yaklaşık 150 milyon dolarlık etheri tehlikeye atacak bir güvenlik sorununu resmen kabul etti. Paranın güvende olduğuna dair vaatlere rağmen, sonunda hesapları boşaltıldı.

Ethereum ve Ethereum Classic kullanıcıları, parayı alan kişi veya grubun motivasyonları konusunda fikir ayrılığına düşmeye devam ediyor.

Bunun nedeni, bilgisayar korsanının DAO coinlerini tekrar tekrar hatırlamak için koddaki bir kusuru kullanması ve onlara başlangıçta yatırım yaptıklarından sınırsız miktarda daha fazla erişim sağlamasıdır. Ancak yaratıcılar, kodun doğası gereği neredeyse her kullanıcıya böyle bir işlem yapma fırsatı vermişti. ETC Coin Nedir ve ne kadar zorlu süreçlerden geçmiş anlamış olduk.

Bu sonuçta DAO’nun nakitinin yaklaşık üçte birinin geri çekilmesine ve Ethereum geliştiricilerinin toplulukta nasıl tepki vermesi (ya da vermemesi) konusunda çekişmeli bir tartışmaya yol açtı.

ETC Coin Kimin? ETC Coin Hangi Ülkenin?

Ethereum Classic’i (ETC) tam olarak kimin tasarladığı belirsiz. Ama ETC Coin Nedir sorusunda çok büyük önem arzeden bu konuyu da sonuna kadar araştırıdık.

Fikir için daha büyük bir kullanıcı tabanına kredi veren anonim geliştirici Arvicco, orijinal Ethereum’u sürdürme seçimiyle en yakından bağlantılı olan kişidir.

Rus-Kanadalı Buterin ve ekibi, Ethereum Classic kodunun büyük bir kısmı orijinal Ethereum geliştirme ekibi tarafından oluşturulduğundan, Ethereum Classic’in birçok teknolojik gelişmesinde kredilendirilebilir.

Buterin, kripto para birimleri için potansiyel kullanım aralığını Ethereum aracılığıyla finansal olanların ötesinde genişletmek istedi.

Ethereum, blok zincirinin yanı sıra geliştiricilerin yeni para birimi ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturmasını sağlar. Bu hedef Ethereum Classic tarafından takip edilmektedir. Ancak daha sonra yaratıcıları, alternatif teknik önlemler alarak onu takip etmeyi seçti.


ETC Ne Projesi?

İlk başta Ethereum Classic ve Ethereum aynı kod üzerine kurulmuş olsa da, Ethereum Classic artık kendi teknolojisini geliştirmiştir.

Ethereum Classic topluluğu, belki de en büyük fark olan blok zincirini korumak için Bitcoin tarafından popüler hale getirilen bir mekanizma olan iş kanıtı madenciliğini kullanmaya devam etmeyi taahhüt etti.

Ethereum’un geliştiricileri, sonunda yazılımın farklı bir mimariye geçişini görecek bir plan izliyorlar, ancak 2020’den itibaren Ethereum hala iş kanıtı kullanacak.

Ayrıca dikkat çekici olan, Ethereum Classic’in uyguladığı sabit para politikasıdır. ETC’nin değeri kıtlıktan etkilenir çünkü oluşturulabilecek 230 milyon ETC sınırı vardır.

ETC Coin Nedir ile ilgili detaylı ve güvenilir bilgileri size ulaştırmaya çalıştığımız bu makalemizin de sonuna geldik. Umarım aklınızdaki ETC coin nedir sorusunu giderebilmişizdir. Yukarıda bahsettiklerimiz ETC coin ile ilgili herhangi bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırım yaparken kaybettiğinizde sizi çok üzmeyecek rakamlar üzerinden bolca araştırma yapıp yatırım yapmanızı tavsiye ederiz. Binance ve BinanceTR gibi güvenilir borsalar üzerinden yatırım yaparsanız paranız güvende olacaktır. ETC Coin Nedir yazımız burada son buluyor.

ETC Coin Kaçıncı Sırada?

ETC Coin an itibariyle 19. Sırada işlem görmektedir. Son zamanlarda ani bir yükselişle hızlı bir şekilde sıralamada yükselen ETC coin acaba buralarda tutunabilecek mi?

ETC Coin En Yüksek Kaç Oldu?

1 Mayıs 2021 tarihinde ETC coin 181.05 dolar seviyesini görerek tarihi zirvesini görmüştür. Ne yazık ki bu seviyede çok uzun süre tutunamayıp tekrar eski seviyelerine görmüş ve şuan $26.34 olarak alınıp satılmaktadır.

Kaç Adet ETC Var?

Piyasada dolaşmakta olan 146,588,453 adet ETC coin bulunmaktadır. Bu coinlerin toplam değeri $3,860,426,935.21 ‘dır.

Coin Hakkında Daha Fazla Bilgi Almak İçin :